مقاله درباره شغل نویسنده

اگر مهارت نوشتاری خوب و خلاقیت و انضباط کاری زیادی دارید، این شغل برای شما مناسب است.

نویسندگی انتقال و رساندن نوعی دیدگاه یا پیام از طریق نوشتن به مخاطب است. نویسنده کسی است که این هنر انتقال پیام از راه نوشتن را دارد. او کسی است که خوب حس می کند، خوب می اندیشد و خوب می نویسد.

نویسنده آثار خلاقانه ای مانند رمان ها، داستان های کوتاه، کتاب های کودک، نمایشنامه ها و اشعار را می آفریند. او همچنین گاهی مقالات خاص برای رومه ها و مجلات و مطالب غیر داستانی مانند بیوگرافی ها و کتای هاب آموزشی و مطالبی برای رسانه، رادیو و تلویزیون می نویسد.

یکی از ابزار اصلی کمک کننده برای یک نویسنده خوب شدن، خواندن و مطالعه کردن است. مطالعه کتاب های مختلف ایرانی و خارجی، به خصوص آثار نویسندگان بزرک دنیا ، در ایجاد ایده و شکل دهی تفکر نویسنده بسیار موثر است.

نوسندگی از تنهاترین مشاغل جهان محسوب می شود. بنابراین نویسنده باید کارکردن در تنهایی را دوست داشته باشد. گاهی نویسنده فبل از شروع کار نوشتن کتاب یا مقاله با ناشر، مجله، رومه و. قرارداد می بندد. بنابراین او باید وقت شناس بوده و سفارشات خود را به موقع انجام و تحویل دهد. نظم و انضباط نیز از ضرورت های این شغل است به قول اسکار وايلد مي گويد که نويسندگي، 10 درصدش نبوغ است، 90 درصدش نظم و انضباط. داشتن پشتکار، تمرین و کسب تجربه در نویسندگی بسیار مهم است به طوری که برخی از نویسندگان برجسته و مشهور دنیا، هنوز ساعات زیادی از روز خود را با نوشتن سپری می کنند.

نویسنده معمولا در جلسات مربوط به معرفی اثر خود و نقد و بررسی آن شرکت می کند. در نتیجه باید انتقادپذیر بوده و گوش شنوایی داشته باشد. از آنجا که بسیاری از ایده ها و موضوعات اولیه کتابها و مقالات، برگرفته از بطن جامعه، زندگی و مشکلات مردم است، نویسنده باید روانشناس و مردم شناس خوبی بوده و از طریق ارتباط با افراد جامعه با زندگی، علایق، نظرات و مشکلات آنها آشنا شود. به عبارتی نویسنده باید صدای مردم جامعه خودش باشد. بسته به نوع حوزه کاری، نویسنده باید اطلاعات تخصصی کافی مرتبط داشته باشد.

به دلیل کم بودن درآمد نویسندگی، بسیاری از نویسندگان برای امرار معاش خود کارهای دیگری غیر از نویسندگی نیز انجام می دهند، که این امر ضربه بزرگی به نویسندگی حرفه ای وارد کرده و باعث افت کیفیت نوشته ها می شود. عدم حمایت نهادهای دولتی از نویسندگان و پایین بودن تیراژ کتاب ها ( به دلیل فرهنگ کتابخوانی ضعیف در بین مردم کشور)، از عوامل مهم پایین بودن درآمد نویسندگان می باشند.

چون کار نویسنده مستقل می باشد، ساعات کاری او نیز متغیر و در اختیار خودش است. البته باید طوری برنامه ریزی کند که کارها و سفارشات خود را به موقع نوشته و آماده کند.

در ادامه با وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازارکار و فرصت شغلی، میزان درآمد نویسنده و با نویسندگان معروف و مشهور آشنا می شوید.

وظایف نویسنده

 • انتخاب موضوع بر مبنای نیاز جامعه، علاقه خود یا نوع سفارش مشتری

 • شکل دهی ایده ها، موضوعات و نقش ها

 • بدست آوردن اطلاعات اولیه لازم از طریق مطالعه کتابها، جستجو در اینترنت و یا مصاحبه های فردی

 • نوشتن کتاب یا مقاله

 • ارائه نسخه اولیه به ناشر

 • تجدید نظر در کار خود ( اغلب چندین بار) در صورت وم پس از گرفتن بازخوردها

 • شرکت در جلسات نقد و بررسی آثار خود و پاسخگو بودن در قبال منتقدان

 • اطلاع از قوانین مرتبط مانند کپی رایت و رعایت کردن آنها

مهارت و دانش مورد نیاز

 • استعداد و مهارت عالی در نوشتن

 • نظم و انضباط کاری

 • پشتکار و اراده

 • توان نوشتن در ساعات و روزهای متمادی

 • دقت بالا و توجه به جزئی ترین موارد

 • انتقادپذیر بودن

 • مهارت خوب در تحقیق و جستجو برای کسب اطلاعات لازم

 • داشتن مدیریت زمان و انجام دادن به موقع کارها

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

برای ورود به شغل نویسندگی باید اول استعدادو علاقه فراوانی داشت. کسب دانش و تخصص نیز برای هر نویسنده موفقی لازم است. برای این امر علاقه مندان می توانند در رشته های دانشگاهی مرتبط از جمله ادبیات داستانی و زبان و ادبیات فارسی تحصیل کنند و یا در آموزشگاه های آزاد دوره های حرفه ای نویسندگی را بگذرانند.

بازارکار و آینده شغلی نویسنده


نویسنده معمولا به صورت آزاد و مستقل کار می کند. در شروع کار به دلیل نداشتن سابقه، گرفتن سفارش از مشتری کار سختی است ولی به مرور با انجام چند نمونه کار، می تواند راحت تر سفارش کار بگیرد. البته برخی نویسنده به صورت اختصاصی برای رومه یا مجله ای نوشته و کسب درآمد می کنند.

شغل نویسندگی در کشور با مسایل و مشکلاتی روبرو است که برخی از آنها عبارتند از :

 • وجود مشکلات اقتصادی برای اکثر نویسندگان

 • نبود حمایت های مالی و معنوی کافی از سوی مسئولان به خصوص در شهرستان ها

 • نبود رابطه مناسب بین ناشران و نویسندگان

 • نبود شغلی به نام نویسندگی در بین مشاغل مشخص و تعریف شده در کشور

 • تیراژ پایین کتاب ها به دلیل ضعیف بودن فرهنگ کتابخوانی در بین مردم کشور

 • عدم امکان تشکیل صنف نویسندگان به دلیل رسمی نبودن این شغل

در خصوص استخدام نویسندگان در کشور اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد. در صورت رشد سطح فرهنگ مطالعه و کتابخوانی مردم و حمایت بیشتر از این حوزه، می توان بازارکار مطلوبی را در سال های آتی برای این شغل پیش بینی کرد.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا - پیش بینی ها نشان می دهد میزان استخدام حسابداران بین سال های 2010 تا 2020، رشد 6 درصدی خواهد داشت. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل 14 درصد می باشد.

استرالیا - در بازه زمانی 5 سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد منفی 64.6 درصدی داشته و روند کاهشی در آینده برای آن پیش بینی می شود.

میزان درآمد نویسنده

در زمینه میزان درآمد نویسندگان در کشور آمار درستی در دسترس نیست. ولی با توجه به مشکلات زیاد صنعت نشر، وجود فرهنگ نامناسب کتابخوانی در بین مردم، تیراژ پایین کتاب ها و. درآمد نویسندگان در سطح مطلوبی نمی باشد. تا جایی که بسیاری از آنها از طریق شغل دومی امرار معاش می کنند. برخی از نویسندگان هم از طریق قراردادی که برای نوشتن مقاله و مطلب با چندین رومه و مجله می بندند، درآمد کسب می کنند. کسی که وارد این شغل می شود باید علاقه و استعداد زیادی داشته باشد تا با تکیه برآن بتواند بر مشکلات غلبه کرده و به درآمد مناسبی نیز دست یابد.

میزان درآمد نویسنده در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا - متوسط درآمد سالانه این شغل 55.420 دلار (برای همه مشاغل 33.840 دلار) در سال 2010 و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 56.300 دلار بوده است.

استرالیا - متوسط درآمد سالانه این شغل 44.000 دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان - با توجه به نوع قراردادها دستمزدهای متفاوتی می گیرند.

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و . برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :(برای مشاهده کامل هر تیپ شخصیتی روی آن کلیک کنید)

INFJ این تیپ شخصیتی در خلق آثار منحصر به فرد با کمک خلاقیت و ایده های خود توانا است. او با هنر می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. کار به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این تیپ شخصیتی می باشد.

INFP این تیپ شخصیتی دوست دارد خود و نظراتش را به شکلی خلاقانه ابراز کند و در کار خود آزادی فردی و انعطاف پذیری داشته باشد. بسیاری از INFP ها خود را هنرمند می دانند حتی اگر از این راه امرار معاش نکنند. برخی از آنها معتقدند هنرمندی ویژگی است که در وجود آنها است.

INTJ این تیپ شخصیتی از کارهای خلاق و بکر لذت می برد و از شم خود در خلق عبارات و داستان ها استفاده می کند.

INTP این تیپ شخصیتی از کار خلاق لذت برده و دوست دارد با اشخاص مختلف با زمینه های متفاوت کار کند. او معمولا کار به تنهایی را دوست دارد و ترجیح می دهد با گروه های کوچک که دارای ذوق و استعداد خوب هستند، کار کند.

برخی نویسندگان معروف و مشهور

ویکتور هوگو - بزرگ ترین شاعر سده نوزدهم فرانسه، بزرگترین شاعر در گستره ادبیات فرانسه، داستان نویس، درام نویس و بنیانگذار مکتب رومانتیسم

لئو تولستوی - نویسنده و فعال ی و اجتماعی روس

جلال آل احمد - نویسنده و مترجم ایرانی

محمود دولت آبادی - نویسنده و مترجم ایرانی

هوشنگ مرادی کرمانی - نویسنده معاصر به ویژه کتاب های کودک و نوجوان از جمله کتاب قصه های مجید

سیمین دانشور - نخستین زن ایرانی داستان نویس به شکل حرفه ای، مترجم و همسر جلال آل احمد

مقاله درباره شغل نویسنده

معنی لغوی شغل در فرهنگ لغت نامه ها

مقاله کامل درباره تجزيه و تحليل شغل

شغل کتابدار

نویسنده ,نویسندگان ,درآمد ,شخصیتی ,کتاب ,نویسندگی ,داشته باشد ,نویسنده باید ,میزان درآمد ,درآمد نویسنده ,درآمد نویسندگان ,میزان درآمد نویسنده ,متوسط درآمد سالانه
مشخصات
آخرین جستجو ها